Sól kuchenna (chlorek sodu) o wzorze NaCl. Jest to związek chemiczny, który składa się z dwóch pierwiastków : sodu 40% i chloru 60%. W środowisku wodnym ulega dysocjacji elektrolitycznej, czyli rozpadowi ja jony. To jonowi sodowemu Na+ zawdzięczamy odczuwanie na języku słonego smaku. Pełni on w organizmie również inną rolę: wraz z potasem zapewnia równowagę kwasowo-zasadową. Według Światowej Organizacji Zdrowia(WHO)dopuszczalna dzienna dawka soli kuchennej wynosi około 5-6 g ( jedna płaska łyżeczka do herbaty). Przeciętnie spożywamy jej jednak trzy razy więcej. Sól zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście niezdrowych dodatków do żywności, mimo że trudno wyobrazić sobie bez niej smaku wielu potraw, a także funkcjonowanie naszego organizmu.
Skład soli kuchennej z etykiety: chlorek sodu, substancja
wzbogacająca – jodan potasu i antyzbrylacz E- 536 (żelazocyjanek potasu).
Poniżej
przedstawiam zdjęcie 4 różnych soli:
Sól morska - uznawana za zdrowszą od zwykłej soli kuchennej,
ponieważ nie jest pozbawiona składników mineralnych.
Sól warzona - otrzymywana jest w warzelniach przez oczyszczenie soli kamiennej. Zawiera 99,9% NaCl.
Sól himalajska - zawiera dużą ilość składników mineralnych (jod, żelazo, azot, sód, magnez, krzem, fosfor i inne). Sól himalajska uznawana jest za najzdrowszą spośród dostępnych, składa się głównie z NaCl, a niewielka domieszka tlenku żelaza nadaje jej różowy kolor.
Sól kamienna - skała osadowa(halityt) powstała w wyniku wytrącania się halitu podczas odparowania wody z mórz lub słonych jezior.
Źródła:
www.wikipedia.org
www.twojalinia.com
http://portalwiedzy.onet.pl/48255,,,,sol_kamienna,haslo.html
Czasopismo Polityka „
Niezbędnik inteligenta” wydanie specjalne 8/201
Artykuł napisany
na podstawie tematu „ Skąd wiadomo, że sól i cukier to biała śmierć.’’