Stacja wodociągowa zaopatruje w wodę pitną nasze miasto.
Woda pochodzi z ujęcia wody podziemnej Stargard-Południe, zlokalizowanego w dolinie rzeki Iny i istnieje od 1986 roku.
Woda pobierana jest z 21 studni głębinowych o głębokości 30-75 m. Posiada odczyn nieznacznie zasadowy, jest twarda, zawiera wapń i magnez. Ponadto woda surowa zawiera związki żelaza i manganu, dlatego wymaga uzdatniania przed wtłoczeniem do sieci wodociągowej. Podstawowymi procesami uzdatniania są napowietrzanie i filtracja.
Nad procesem uzdatniania wody czuwają pracownicy i aparatura elektroniczna.
W 2009 roku zainstalowano tutaj system SYMBIO, który oparty jest na bioindykacji - czyli metodzie wykorzystującej organizmy żywe jako wskaźniki zanieczyszczenia środowiska.
Małże słodkowodne - skójka zaostrzona - są bioindykatorami parametrów wody. 8 sztuk umieszcza się w specjalnym zbiorniku. Mają one podłączone czujniki i sondy, z których przekazywane są informacje do sterownika, a następnie do komputera. W ten sposób odbywa się wstępna kontrola wody ujmowanej.
Dalsze uzdatnianie wody polega na stosowaniu systemów barier usuwających nadmiar zanieczyszczeń z wody surowej. Najczęściej są to procesy fizyko-chemiczne tj. napowietrzanie, usuwanie gazów, odmanganianie, dezynfekcja oraz procesy mechaniczne - filtracja, której zadaniem jest poprawienie jakości wody do picia i potrzeb gospodarczych.
W komorach sedymentacji napowietrzona woda spływa po ścianach, a w czasie tego procesu osadza się 40% żelaza i manganu, następnie poddawana jest filtracji w komorach z piaskiem kwarcowym.
Uzdatniona woda spływa do 3 zbiorników retencyjnych o objętości 3000 m3 każdy.
Ostatnim elementem jest studnia zbiorcza, która służy do poboru wody przez agregaty pompowe.
Za pomocą sieci wodociągowej woda dostarczana jest do naszych domów.
Podsumowanie
Studnia głębinowa → komory napowietrzania → komora sedymentacji → filtry otwarte → zbiorniki retencyjne → studnia zbiorcza → sieć wodociągowa → kran
Źródło: http://www.mpgk.stargard.pl/