środa, 26 października 2016

Laureaci ogólnopolskiego konkursu

Dzisiaj  przedstawiciel Grupy Adamed, pan Igor Majewski, wręczył zwycięzcom konkursu "30 laboratoriów na 30 - lecie Adamedu" symboliczny czek o wartości 10 000 złotych. Zostanie on wymieniony na wybrane przez szkołę nagrody rzeczowe, które będą wspomagały edukację młodzieży.



poniedziałek, 24 października 2016

Zwycięzcy konkursu fotograficznego "Chemia jest wszędzie"

Serdecznie gratulujemy !


1 miejsce - Maciej Stencel 1d

2 miejsce - Łukasz Balcerzak 1b
 

3 miejsce - Łucja Wręczycka 1d

piątek, 21 października 2016

Laureaci ogólnopolskiego konkursu

26 października 2016 roku w Gimnazjum nr 4 nastąpi wręczenie uczniom symbolicznego czeku o wartości 10.000 złotych przez przedstawiciela Grupy Adamed. Zostanie on wymieniony na wybrane przez szkołę pomoce naukowe. 

Moi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim  konkursie „30 laboratoriów na 30-lecie Adamedu". Praca konkursowa miała zawierać scenariusz lekcji oraz 3-minutowy film edukacyjny na jeden z tematów: „Chemia w kuchni i jedzeniu”, który wybraliśmy, oraz ”Co  by było gdyby?” (o roli mikroorganizmów), „ Z czego składa się Wszechświat” i „ Jak komórka przetwarza energię z pożywienia”. Chemiczne Trio -  Oskar Bujnowski, Jakub Rybicki i Daniel Świsulski zgłosiło w czerwcu 2016 roku do konkursu autorski film pt.” Kuchnia pod lupą”. Konkurencja była ogromna, ponieważ nadesłano około 300 filmów. W pierwszym etapie liczyła się ilość zdobytych głosów. Dzięki nim zakwalifikowaliśmy się do grona 100 prac, spośród których jury wybrało 30 laureatów.  W tej elitarnej grupie znalazł się film "Kuchnia pod lupą" kliknij

środa, 19 października 2016

Nasze mydełka

Do wykonania mydełek glicerynowych potrzebujemy: bazy glicerynowej, naturalnych barwników      i olejków zapachowych oraz dodatków według uznania. Może to być mielona kawa, płatki owsiane, suszone kwiatki, suszone pomarańcze, muszelki, mak itp.



Jak działa mydło?

poniedziałek, 17 października 2016

Glicerynowe mydełka

Dzisiaj każdy własnoręcznie wykonał mydełko, które weźmie udział w konkursie.
Serdecznie dziękuję mamie Kacpra - pani Joannie Mandau  za pomoc w przeprowadzeniu zajęć.











Musimy poczekać aż mydełka zastygną :)

niedziela, 16 października 2016

Dlaczego liście zmieniają kolor?


                                                  autorka zdjęcia: Małgorzata K. z klasy 3 b
Obejrzyj film

wtorek, 11 października 2016

Skąd się bierze woda w kranie?

Wycieczka do stacji uzdatniania wody w Stargardzie.

Stacja wodociągowa zaopatruje w wodę pitną nasze miasto.

Woda pochodzi z ujęcia wody podziemnej Stargard-Południe, zlokalizowanego w dolinie rzeki Iny i istnieje od 1986 roku.



Woda pobierana jest z 21 studni głębinowych o głębokości 30-75 m. Posiada odczyn nieznacznie zasadowy, jest twarda, zawiera wapń i magnez. Ponadto woda surowa zawiera związki żelaza i manganu, dlatego wymaga uzdatniania przed wtłoczeniem do sieci wodociągowej. Podstawowymi procesami uzdatniania są napowietrzanie i filtracja.
Nad procesem uzdatniania wody czuwają pracownicy i aparatura elektroniczna.



W 2009 roku zainstalowano tutaj system SYMBIO, który oparty jest na bioindykacji - czyli metodzie wykorzystującej organizmy żywe jako wskaźniki zanieczyszczenia środowiska.


Małże słodkowodne - skójka zaostrzona -  są bioindykatorami parametrów wody. 8 sztuk umieszcza się w specjalnym zbiorniku. Mają one podłączone czujniki i sondy, z których przekazywane są informacje do sterownika, a następnie do komputera. W ten sposób odbywa się wstępna kontrola wody ujmowanej.


Dalsze uzdatnianie wody polega na stosowaniu systemów barier usuwających nadmiar zanieczyszczeń z wody surowej. Najczęściej są to procesy fizyko-chemiczne tj. napowietrzanie, usuwanie gazów, odmanganianie, dezynfekcja oraz procesy mechaniczne - filtracja, której zadaniem jest poprawienie jakości wody do picia i potrzeb gospodarczych.


W komorach sedymentacji napowietrzona woda spływa po ścianach, a w czasie tego procesu osadza się 40% żelaza i manganu, następnie poddawana jest filtracji w komorach z piaskiem kwarcowym.

Uzdatniona woda spływa do 3 zbiorników retencyjnych o objętości 3000 m3 każdy.

Ostatnim elementem jest studnia zbiorcza, która służy do poboru wody przez agregaty pompowe.

Za pomocą sieci wodociągowej woda dostarczana jest do naszych domów.

Podsumowanie 

Studnia głębinowa komory napowietrzania komora sedymentacji filtry otwarte zbiorniki retencyjne studnia zbiorcza sieć wodociągowa kran

poniedziałek, 10 października 2016

Nauka prezentowania doświadczeń chemicznych

Dzisiaj uczyliśmy się bezpiecznie wykonywać i omawiać  doświadczenia. Przygotowujemy się do zaprezentowania swoich umiejętności na spotkaniu z rodzicami. Wykonaliśmy między innymi: sztuczną krew, strącanie osadów, wielką pianę, lokomotywy chemiczne.










środa, 5 października 2016

Nagroda Nobla z chemii

Tegoroczną Nagrodę Nobla otrzymali Francuz - Jean Pierre Sauvage, Szkot - Sir J. Fraser Stoddart i Holender - Bernard L. Feringa. Zajmowali się badaniami nad maszynami molekularnymi, które przyczynią się do rozwoju nanotechnologii.
zobacz więcej

wtorek, 4 października 2016

Ile wody pochłonie hydrożel ?

Są  to związki wielocząsteczkowe(polimery), które mają zdolność do pochłaniania wody.  Ze względu na właściwości absorpcyjne żele polimerowe  znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia:
  • w medycynie - do produkcji opatrunków, soczewek kontaktowych, implantów chirurgicznych
  • w przemyśle kosmetycznym – do produkcji mydeł, środków higieny osobistej
  • w rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie






10 cm2  pieluszki z poliakrylanem sodu pochłania około 400 ml wody