poniedziałek, 27 lutego 2017

Coca- cola - pić czy nie pić?

Kwas fosforowy (V) zawarty w Coca-coli niekorzystnie wpływa na nasze zęby, ponieważ wypłukuje fosforan wapnia w postaci dihydroksyapatytu, który zawarty jest w szkliwie i nadaje mu twardość. Do badania wykorzystaliśmy jajka kurze, których skorupki zawierają około 95% węglanu wapnia.




Obserwacje i wnioski
Jajko zanurzone w 10% occie zostało pozbawione skorupki wapiennej. Pozostała błona pergaminowa,  jajko jest miękkie.
Po wyciągnięciu jajka z Coca – Coli zaobserwowaliśmy zmianę barwy skorupki  i utratę jej twardości. Jednak zmiany nie są tak wyraźne, jak w przypadku octu.
Roztwory o odczynie kwaśnym są odpowiedzialne za wypłukiwanie związków mineralnych, dlatego skorupka wapienna straciła swoje właściwości.


poniedziałek, 20 lutego 2017

Magiczny Festiwal Latarni w Londynie

„Podróż jedwabnym szlakiem” rozpoczyna się latarnią przedstawiającą Pałac Westminsterski . Następnie można obejrzeć  sceny przedstawiające drogę handlową i kulturę – od  Europy do starożytnych Chin. 









piątek, 3 lutego 2017

Pokaz doświadczeń chemicznych dla uczniów z zerówki

Dzisiaj uczniowie z koła chemicznego zaprezentowali ciekawe doświadczenia chemiczne młodszym koleżankom i kolegom z Przedszkola Miejskiego nr 3 przy SP nr 4 w Stargardzie.


W roli fotografów - Daniel Leżuch i Artur Kotliński.


Pokaz prowadziły uczennice z klasy I d - Agata Kruk i Hanna Ratajczak.



Lokomotywy chemiczne w wykonaniu Olimpii Gawrońskiej i Artura Kotlińskiego.



Piotruś - małym chemikiem.


Doświadczenie "Kolorowe balony" wykonali wspólnie  z uczniami z "zerówki" Łucja Wręczycka, Kacper Mandau, Jakub Uziębło.







Chemiczny ogródek.


Mleko, barwniki i detergent.



Chemia w kryminalistyce - ściąganie odcisków palców.




Łucja Wręczycka wykonała piękną "tęczę".







"Kulki z wody"  cieszyły się zainteresowaniem nie tylko zerówkowiczów :)



Uczniowie  z przedszkola, w ramach podziękowań, przekazali na ręce Kajetana dyplom i słodkości.


Ponadto doświadczenia wykonali: Kamila Klimecka i Zofia Ciesińska - pasta dla słonia, gęstość cieczy, Weronika Diak i Nikola Madusiok - sztuczna krew, Rafał Baszak i Michał Sierecki - pomarańczowy napój, Kajetan Deszkiewicz - ogródek chemiczny i jajko w solance,  Kacper Mandau - przedstawił zjawisko dyfuzji oraz zamienił wodę w sok, następnie w herbatę i wodę.

Serdecznie dziękuję uczniom z koła chemicznego "Wulkan" za godne reprezentowanie naszego gimnazjum i  piękny pokaz eksperymentów. Spisaliście się na medal :)